نشریه اقتصادی فوربس در گزارشی اعلام کرد پنجمین فرد ثروتمند جهان در حال ساخت گرانترین خانه دنیا به ارزش دو میلیارد دلار در شهر مومبای هند است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از فوربس، یک زوج هندی به نام های نیتا آمبانی و موکش آمبانی در حال ساخت گران ترین خانه در دنیا به ارزش دو میلیارد دلار است.
موکش آمبانی پنجمین فرد ثروتمند دنیا و رئیس شرکت پتروشیمی ریلاینس اینداستریز است. این شرکت که یکی از بزرگترین شرکت ها در هند محسوب می شود در سال 1966 توسط دیروبای آمبانی پدر موکش آمبانی تاسیس شد.ثروت خالص موکش در حال حاضر بیش از 43 میلیارد دلار برآورد شده است.
بر اساس این گزارش موکش و همسرش به همراه سه فرزند خود در حال حاضر در یک برج خانوادگی 22 طبقه در مومبای هند زندگی می کنند.
همچون بسیاری از خانوادهای ثروتمند، خانواده آمبانی نیز تصمیم گرفته است یک خانه ماندگار برای خود احداث کند.آن ها با معمارانی در دالاس و لوس آنجلس امریکا مشورت کرده اند و در نهایت بزرگترین و گران ترین خانه جهان را طراحی کرده اند.
این خانه که هم اکنون در دست احداث است یک آسمانخراش 27 طبقه با 550 فوت ارتفاع و 400 هزار فوت مربع مساحت است. پیش بینی شده است هزینه ساخت این آسمانخراش به دو میلیارد دلار برسد.
کارشناسان معتقدند این خانه که نام آنتیلا برای آن انتخاب شده است ساختمانی منحصر به فرد و بی نظیر در سطح جهان خواهد بود. در حال حاضر قیمت گرانترین خانه ها در امریکا از 200 میلیون دلار تجاوز نمی کند.
شاید ارزش آنتیلا با یک هتل بزرگ برابری کند اما تفاوت آنتیلا با هتل آن است که هیچ یک از طبقات آن شبیه هم نیست. چه از نظر طراحی و چه از نظر مصالح به کار رفته میان هز طبقه با طبقه دیگر تفاوت وجود دارد. برای مثال اگر در طبقه نهم آنتیلا فولاد، پشم یا کریستال به کار رفته این مواد در طبقه یازدهم به کار نرفته است. هدف این کار آن است که هر طبقه محیط جدیدی با جذابیت های تازه باشد تا احساس یکنواختی و خستگی در فرد پدید نیاید.
شکل کلی این خانه بر پایه یک سنت هندی به نام واستو تهیه شده است که می گویدساختمان طوری باید باشد که انرژی به طور سودمندی از ساختمان عبور کند و بالا برود.
علاوه بر وجود امکانات رفاهی و زندگی معمول وجود یک سالن ویژه بارش برف برای فرار از گرمای مومبای یکی از امکانات منحصر به فرد این خانه است.