هشتم ژوئیه 2003 لادن و لاله دو خواهر دوقلوی ایرانی که از ناحیه سر «به هم چسبیده» به دنیا آمده بودند در یک بیمارستان سنگاپور در سومین روزی که تحت عمل جراحی قرار داشتند یکی پس از دیگری جان سپردند. نخست لادن (سمت چپ در عکس) درگذشت و ساعتی بعد هم لاله .

  جدا کردن دوقلوهای به هم چسبیده که از سال 1952 آغاز شده است اگر در سنین کودکی باشند در حال حاضر امری دشوار نیست، ولی لادن و لاله در بیست و نهمین سال عمر خود زیر عمل جراحی قرار گرفته بودند که در این سن ترمیم سلولهای عصبی همانند سنین کودکی آسان نیست.

 مغز این دو خواهر در لحظه تولّد از هم جدا بود، اما به سبب زندگی طولانی باجمجمه مشترک، به مرور زمان به هم چسبیده بود.

 دشواری عمل جراحی در این بود که سرهای دو خواهر علاوه بر عصب های مشترک دارای یک ورید بزرگ مشترک بودند که خون را از سر به قلب باز می گردانید و دو تا کردن آن از طریق پیوند زدن باعث ادامه خونریزی و مرگ لادن و لاله شد.

 جراحان کشورهای مختلف از جمله آلمان چنین وضعیتی را قبلا پیش بینی کرده بودند. در جریان عمل، یک گروه بزرگ کارشناس و جراح حضور داشتند و جراح اصلی از آغاز کار قول موفقیت آمیز بودن عمل را نداده بود. ولی دو خواهر از ادامه وضعیتی که داشتند خسته شده بودند و ریسک را پذیرفته بودند.

این رویداد از لحظه انتقال دو خواهر از تهران به سنگاپور به دلیل بی سابقه بودن کار، توجه رسانه ها همه کشورها را به خود جلب کرده بود و پخش آخرین جملات لادن به زبان انگلیسی بارها از شبکه های تلویزیونی تکرار و باعث توجه جهانیان به این موضوع شده بود و به همین سبب گزارش در گذشت آنان به صورت یک خبر فوق العاده پخش شد و مردم را در گوشه و کنار جهان متاثر ساخت. بسیاری هم بر مرگ آنان که موفق به داشتن استقلال از یکدیگر نشدند گریستند و این رویداد جایگاهی در تاریخ یافت.

لادن و لاله در فیروز آباد فارس به دنیا آمده بودند، اما عمدتا در تهران زندگی کرده بودند.
 
 
 
روحشان شاد