X
تبلیغات
رایتل

 دانشمندان روسی در پروژه ای قصد دارند تا 40 میمون را به مدت دو سال برای سفر به مریخ آماده کنند و تأثیر تشعشات کیهانی و مشکلات پزشکی زیستی این حیوانات را مورد بررسی قرار دهند.

آژانس فضایی روسیه گروهی از میمونها را به منظور آماده سازی آنها برای سفر به مریخ به موسسه تحقیقات پزشکی "سوکی" در وسیولوی در نزدیکی دریای سیاه فرستاده است. این موسسه مسئول آماده سازی فضانوردان پیش از انجام ماموریتهای فضایی است. ارزیابی این میمونها دوسال به طول می انجامد و در پایان این دوره 40 میمون دارای شرایط مطلوب برای ماموریت سفر به مریخ که پیش از سفر انسان به این سیاره انجام می شود، انتخاب خواهند شد. پس از اجرای این پروژه، آژانس فضایی روسیه این 40 میمون را در یک سفر 36 ماهه به مریخ اعزام می کند.این تحقیقات به منظور بررسی تأثیرات تشعشات کیهانی روی ارگانیسم و مشکلات و خطراتی که ممکن است فضانوردان را در سفر طولانی به مریخ تهدید کند و همچنین حل این مشکلات، پیش از سفر انسان به سیاره سرخ انجام می شود. در این خصوص بوریس لاپین، مدیر موسسه "سوکی" اظهار داشت: "انسان و میمون به یک میزان در مقابل میزان زیاد تشعشات حساس هستند. به همین دلیل ما برای انجام یک سری از آزمایشات پیچیده تأثیرات این پرتوها بر روی انسان، به جای سگ و یا حیوانات دیگر میمون را انتخاب کردیم."

روسیه پیش از این برای آماده سازی مراحل سفر "یوری گاگارین" به فضا در سال 1961 از سگها استفاده کرده بود. در حقیقت سفر یوری گاگارین به فضا پس از پرتاب اولین قمر مصنوعی با عنوان "اسپاتنیک" در اکتبر 1957 به فضا انجام شد.