“لایکا” اولین حیوان فضا نورد یا اولین سگ فضانورد

laika-first-space-tourist

لایکا از خیابانهای موسکو و از یک پناهگاه حیوانات به همراه 2 سگ دیگه برای فرستاده شدن به فضا انتخاب شد، بعد از انجام آزمایشات و تمرینها بر روی لایکا و دو سگ دیگه سرانجام لایکا رو واسه این ماموریت انتخاب کردن.

لایکا به عنوان اولین موجودی که به فضا فرستاده شد شناخته میشه، البته قبل از لایکا دانشمندان حشراتی ذرت رو هم به فضا فرستاده بودن. ولی لایکا سازمانده ترین نوع این آزمایشات بود. سرانجام بعد از آماده شدن فضا نورد اسپوتنیک 1، قرار شد که این فضاپیما در روز 8 نوامبر 1957 به فضا فرستاده بشه.

پرتاب لایکا طبق برنامه و بدون مشکلی انجام شد. ولی لایکا بعد از مدتی در فضا پیما مرد.

مقامات روسی اعلام کردند که لایکا تا 4 روز زنده بود و در روز 4 رم به علت آتش سوزی کابین به علت خرابی یکی از باتری ها آتش گرفته و مرده است.

ولی حقیقت اینه که سنسورهای حیاتی ثبت کردن که درست چند ساعت بعد از پرتاب اسپوتنیک ضربان قلب لایکا به 3 برابر مقدار معمولیش افزایش یافته و در حقیقت لایکا به علت استرس زیاد و ترس مرده است و از 5 الی7 ساعت بعد دیگه هیچ علائم حیاتی از لایکا دریافت نشده است.

در بین سالهای ا957 تا 1966، سیزده سگ توسط شوروی به فضا فرستاده شدند که همگی ماده بودند و خیلی از آنها بدون سالم به زمین برگردانده شدند و در واقع لایکا تنها سگی بود که به فضا فرستاده شد تا کشته شود.

در 11 آپریل 2008 (دیروز)، مصادف با پرتاب اولین انسان به فضا، که به روز فضا نورد ها هم مشهور هست، از مجسمه یاد بودی از لایکا در روسیه پرده برداری شد.

laika-statute

لایکا به عنوان اولین موجود فضا نورد مشهوره ولی از انسانها کی !؟

یوری گاگارین به عنوان اولین فضا نورد درسال 1961 در همچین روزی توسط فضاپیمای ووستوک 1 به فضا پرتاب شد و بعد از 108 دقیقه پرواز کاملا سالم به زمین بازگشت.

اولین زن فضا نورد نیز خانم والنتینا تروشکوف بود که در تاریخ 16 فوریه 1962 توسط فضاپیمای ووستوک 6 به فضا پرتاب شد.

عکس در مقیاس بزرگتر اینجا

منبع: اینجا