آلبرت انیشتین و اسحاق نیوتن علائمی از اختلالات روانی را از خود نشان داده اند که این امر ممکن است دلیل نبوغ بالای آنها را مشخص سازد.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن، مایکل فیتزجرالد استاد کالج روانشناسی تیرینیتی دوبلین ایرلند با بیان این فرضیه خاطر نشان کرد: خصوصیات مرتبط با اختلالات طیفی اوتیسم همچون سندرم "آسپرگر"، با ویژگی های در ارتباط با نبوغ خلاق تشابه دارد.

وی که نویسنده کتاب "ژن های هوشمند: چگونه استعدادهای آسپرگر جهان را دگرگون ساخت" در حالی که در اجلاس روانپزشکی آکادمیک رویال کالج سخن می گفت، افزود: علم روانپزشکی اکنون تنها بر جنبه های منفی انواع متفاوت بیماری های روانی تمرکز یافته است، اما من می خواهم نشان دهم که این اختلالات از ابعاد مثبتی نیز برخوردارند.  

اوتیسم یا درخودماندگی یک بیماری روانی است که از ارتباط افراد با دنیای خارج جلوگیری می کند. به نظر می رسد قربانیان در دنیای خود به سر می برند و تاکنون پزشکان نتوانسته اند آنها را درک کنند.

طبق آمار، از هر 10 هزار کودک، بین 2 تا 4 نفر اوتیسمی متولد می شوند. اغلب اوقات قربانیان توانایی صحبت کردن، خواندن یا نوشتن ندارند.