X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

 محققان آلمانی مدعی اند راز هویت "مونا لیزا" تابلوی معروف "لئوناردو داوینچی" هنرمند مشهور دوره رنسانس ایتالیا را کشف کرده اند.

به گزارش  (asriran.com) "لیزا جراردینی" همسر "فرانچسکو بارتولومئو دل ژوکوندو" بازرگان متمول شهر فلورانس و صاحب لبخند ژوکوند، به عنوان مدلی برای نقاشی های سده شانزدهم مورد استفاده قرار می گرفته است. اما مورخان همواره در مورد اینکه این زن معشوقه داوینچی، مادرش و یا خود داوینچی بوده، شک داشتند.

در همین حال، کارشناسان کتابخانه دانشگاه هایدلبرگ آلمان با بررسی یادداشت های قدیمی به جامانده در حاشیه کتابی در سال 1503 به این نتیجه رسیده اند که "لیزا دل ژوکوندو" درحقیقت تنها مدلی برای یکی از مشهورترین نقاشی های جهان بوده است.

به گفته یکی از کارشناسان این کتابخانه، با کشف دکتر "آرمین شلچتر" تمام ابهامات درخصوص هویت مونا لیزا از بین رفته است.

این یادداشت ها توسط "آگوستینو وسپوسی" یکی از مقامات شهری فلورانس در حاشیه این کتاب نوشته شده است. در این یادداشت ها داوینچی با "آپله" هنرمند یونان باستان مقایسه و عنوان شده که وی همزمان مشغول کار روی سه تابلوی نقاشی بوده که یکی از آنها پرتره مونا لیزا بوده است.

به گفته یکی از کارشناسان کتابخانه دانشگاه هایدلبرگ آلمان، در ابتدا تصور می شد چهره مونا لیزا متعلق به زنی بوده که در سال 1550 زندگی می کرده است.

تابلوی نقاشی مونا لیزا که در موزه لوور پاریس نگهداری می شود به تابلوی "ژوکوند" نیز معروف است که در زبان ایتالیایی به معنای زنی دلشاد است.