X
تبلیغات
رایتل
 
عرضه "نت اسکیپ نویگیتور" Netscape Navigator، یکی از مرورگرهای وب که استفاده تجاری از اینترنت با آن آغاز شده بود، به دلیل نبود تقاضا متوقف خواهد شد.

شرکت AOL که اکنون مالکیت نت اسکیپ را در اختیار دارد، اعلام کرد که از اول فوریه سال 2008 میلادی دیگر از این مرورگر پشتیبانی نخواهد کرد.

در اواسط دهه نود میلادی حدود نود درصد از کاربران اینترنت از این مرورگر برای مشاهده سایت های اینترنتی استفاده می کردند، اما سهم استفاده از نت اسکیپ رفته رفته کاهش یافته و به 0.6 (شش دهم) درصد رسیده بود.

نت اسکیپ استفاده کنندگان خود را در رقابت با مرورگر "اینترنت اکسپلورر" Internet Explorer که از طرف شرکت مایکروسافت معرفی شده بود، از دست داد. اکنون تقریباً هشتاد درصد از کاربران اینترنت از مرورگر "اینترنت اکسپلورر" استفاده می کنند.

تام دراپو، یکی از برنامه نویسان ارشد نت اسکیپ، در وب لاگ شرکت نوشته که با وجود تلاش زیاد گروه هایی در داخل شرکت AOL، این مرورگر نتوانسته سهم از دست رفته اش در بازار را از اینترنت اکسپلورر پس بگیرد.

جنگ مرورگرها

برای اولین بار فردی به نام مارک اندرسن، نت اسکیپ را برنامه نویسی کرد. او قبل از نت اسکیپ در برنامه نویسی مرورگر پرطرفدار دیگری به نام موزاییک همکاری داشت.

مرورگر موزاییک زمانی طراحی و برنامه نویسی شد که آقای اندرسن در مرکز ملی برنامه های سوپرکامپیوترها در دانشگاه ایلینویز در سال 1992 به تحصیل مشغول بود.

نشان فایرفاکس
سومین نسل فایرفاکس نیز آماده شده و در حال طی کردن مراحل آزمایشی است

او بعد از فارق التحصیلی، شرکت "ارتباطات نت اسکیپ" را تاسیس و شروع به برنامه نویسی این مرورگر کرد که اولین نسل آن در سال 1994 به بازار عرضه شد.

اما شرکت های دیگر هم راه مشابهی رفتند، از جمله مایکروسافت که مرورگر اکسپلورر را طراحی و همراه با سیستم عامل ویندوز عرضه کرد. این کار دعوای حقوقی پر سر و صدایی را آغاز کرد که در آن شرکت مایکروسافت به رفتار ضدرقابتی متهم شد.

اگرچه در نتیجه این دعوای حقوقی نت اسکیپ توانست امتیازات زیادی به دست آورد، اما هرگز موفق نشد سهم از دست رفته اش از بازار مرورگرهای وب را دوباره احیا کند.

افول نت اسکیپ در سال 2003 مسجل شد، زمانی که اکثر کارمندانی که روی نسل تازه این مرورگر کار می کردند توسط شرکت AOL از کار برکنار شدند. این شرکت از سال 1998 مالکیت نت اسکیپ را برعهده داشت.

بسیاری از کارمندان برکنار شده به "بنیاد موزیلا" Mozilla Foundation رفتند و در آنجا مرورگر پرطرفدار "موزیلا فایرفاکس" را برنامه نویسی کردند که در حال حاضر 16 درصد از کاربران وب از این مرورگر برای دیدن سایت های اینترنتی استفاده می کنند.

افول نت اسکیپ

اگر چه یک تیم برنامه نویس به کار بر روی نت اسکیپ ادامه داد، اما در نهایت AOL تصمیم گرفت تا این پروژه را متوقف کند.

تاکنون 9 نسل از نت اسکیپ عرضه شده است.

آنطور که آقای دراپو در وبلاگ شرکت نوشته است از اول فوریه سال آینده میلادی برای هیچ کدام از نسل های مرورگر نت اسکیپ پشتیبانی و خدمات عرضه نخواهد شد.

آقای دراپو نوشته که احساس می کند این بهترین زمان برای توقف پروژه نت اسکیپ و تحویل کار به موزیلا است. او مصرف کنندگان نت اسکیپ را تشویق کرده تا مرورگر موزیلا را جایگزین آن کنند.

بعد از تاریخ اعلام شده، مصرف کنندگان نت اسکیپ هیچگونه خدمات و برنامه های تکمیلی برای مرورگر خود دریافت نخواهند کرد. امکان دانلود نسخه های قدیمی تر نت اسکیپ کماکان وجود خواهد داشت اما دیگر خدماتی برای این مرورگرها نیز ارائه نخواهد شد.

قرار است مایکروسافت نسخه تازه ای از مرورگر اینترنت اکسپلورر را در سال 2008 میلادی عرضه کند. این درحالی است که سومین نسل فایرفاکس نیز آماده شده و در حال طی کردن مراحل آزمایشی است.