X
تبلیغات
رایتل
 
سال 2007، سالی پر هیاهو و جنجالی در دنیای هنر و موسیقی بود. هنرمندانی در عرصه های مختلف درخشیدند و هنرمندانی، دار فانی را ترک کردند.

لوچانو پاواروتی، یکی از مشهورترین خوانندگان تنور اپرا در جهان، در سن 71 سالگی درگذشت. طرفداران اپرا از پاوارتی به خاطر صدای شفاف و شورانگیز او به عنوان مناسبترین اجراکننده اپرای تغزلی ایتالیایی نام برده اند. وی برای آخرین بار در ابتدای سال 2006 در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی تورین برنامه ای عمومی اجرا کرد.

جایزه نوبل ادبیات امسال به دوریس لسینگ، نویسنده بریتانیایی متولد ایران اهدا شد. خانم لسینگ در سال 1919 در کرمانشاه متولد شد و در پنج سالگی به زیمباوه و سپس بریتانیا مهاجرت کرد. معروف ترین آثار این نویسنده بریتانیایی "دفترچه طلایی"، "خاطرات یک نجات یافته" و "تابستان پیش از تاریکی" است.

مارسل مارسو معروف ترین هنرمند پانتومیم فرانسه در سن هشتاد و چهار سالگی در گذشت. مارسو در سال 1947 با خلق "بیپ" دلقک غمگینی که با ژاکتی راهدار و کلاه ابریشمی مچاله شده، روی صحنه ظاهر می شد، شهرت جهانی به دست آورد. مارسو به عنوان احیا کننده هنر پانتومیم در جهان مورد تقدیر بود.

جایزه هنری ترنر، معتبرترین جایزه هنری بریتانیا، به استیت بریتین (State Britain) اثر مارک والینجر، هنرمند ضد جنگ، تعلق گرفت. این اثر بازسازی محلی است روبروی پارلمان بریتانیا که برایان هاو، شهروند مخالف جنگ، در اعتراض به دخالت نظامی بریتانیا در افغانستان و عراق، چادر زده است.

در هفتمین روز از هفتمین ماه از هفتمین سال هزاره جدید (هفتم ژوئیه سال 2007) کنسرت هایی با عنوان "زمین زنده" (Live Earth) در هفت قاره جهان برای اطلاع رسانی در مورد گرم شدن دمای زمین برگزار شد. در این کنسرت ها بیش از یک صد و پنجاه هنرمند طی بیست و چهار ساعت هنرنمایی کردند و نزدیک به 2 میلیارد نفر در سراسر جهان این کنسرت ها را تماشا کردند.