X
تبلیغات
رایتل

"وینتون سرف" یکی از دو بنیانگذار اینترنت در مراسم "روز تحلیلگر" گوگل پیش بینی کرد که در دهها سال آینده دانشمندان یک شبکه اینترنتی بین سیاره ای را توسعه می دهند که از طریق آن می توان با فضاپیماها، ماهواره ها و سیارات تماس برقرار کرد.

 "وینتون سرف" متولد 23 ژوئن 1943 در نیوهون ایالت کانکتیکات آمریکا است. وی در دانشگاه استانفورد در رشته ریاضی تحصیل کرد و از دانشگاه کالفرنیا در لس آنجلس مدرک دکترای خود را در رشته مهندسی کامپیوتر دریافت کرد.

وی که از سال 1968 در پروژه ARPANET، برای ساخت یک شبکه رایانه ای با "آژانس پروژه های تحقیقات پیشرفته" (ARPA) همکاری می کرد، سرانجام موفق شد در سال 1978 در کنار "رابرت کان" (Robert Kahn) اینترنت را اختراع کند.

وینتون سرف که یکی از دو پدر اینترنت است در مراسم "روز تحلیگر" (Analyst Day) که در شرکت گوگل برگزار شد، چشم انداز آینده اینترنت را درایجاد یک شبکه اینترنتی بین سیاره ای دید.

به گفته پدر اینترنت، در ده ها سال آینده دانشمندان یک شبکه اینترنتی بین سیاره ای را راه اندازی می کنند و با بکارگیری از یک سری از ابزارهای تبدیل کننده می توانند با فضاپیماها، ماهواره ها و سیارات دیگر صحبت کنند.

وینتون سرف

مخترع اینترنت در ادامه افزود: تمام منظومه شمسی در آینده دارای شبکه اینترنت خواهد شد و میکرو ماهواره های مجهز به سرورها امکان اتصال اینترنت بین کرات این منظومه را فراهم می کنند و گوگل نیز می تواند درخصوص استانداردهای جدید ارتباطات برای فضا تحقیقات دامنه داری را آغاز کند و حتی به عنوان محبوب ترین موتور جستجوی منظومه شمسی معرفی شود.

سرف در این خصوص گفت: "این کار رویای من است."

در حال حاضر سرف در حال توسعه پروژه "شبکه بین سیاره ای" (Interplanetary Network) در ناسا است. برمبنای این پروژه که امکان گسترش اینترنت در فراسوی مرزهای زمین را فراهم می کند از پتانسیل بالایی برای ارتباطات میان سیاره زمین و انسان های فرازمینی که ممکن است در آینده کشف شوند، برخوردار است. این اینترنت منظومه ای بین 20 تا 30 سال و حداکثر 40 سال آینده راه اندازی می شود.

در این میان شرکت مانتین ویوو (شرکت گوگل) نیز ابراز تمایل کرده است که در پروژه هایی فضایی سرمایه گذاری کند.

دراین راستا، یکی از آخرین اقدامات گوگل، برگزاری مسابقه "ایکس پرایز ماه نورد گوگل" (Google Lunar X Prize) است.

این مسابقه یک رقابت بین المللی است که در آن شرکت های خصوصی تمام دنیا شرکت می کنند. دانشمندان و سرمایه گذاران برای ساخت یک فضاپیما، روبات و کاوشگر برای اکتشاف حداقل 500 متر از سطح ماه و تهیه تصاویر ویدیویی و ارسال این تصاویر به زمین در این رقابت به مبارزه با یکدیگر می پردازند.

همچنین در قلب "سیلیکون ولی" و فضاهای اینترنتی، مختصصانی چون "نووا اسپواک" با انتخاب نام "وب 3.0" نسل آینده اینترنت در ده سال آینده را به تصویر می کشند.

Silicon Valley دره ای در کالیفرنیا است که مقر بیشتر شرکت های بزرگ انفورماتیکی مثل اپل، گوگل، یاهو و اچ پی در آن واقع شده است.

با راه اندازی نسل سوم وب، علاوه بر شبکه های اجتماعی، برقراری ارتباط با سیارات مختلف از طریق یک فضای اینترنتی بسیار پیشرفته میسر می شود. برای مثال، کاربری که در حال ارسال یک ایمیل است، در وب 3.0 می تواند به طور خودکار به تمام پرونده ها، کتاب ها، فیلم ها و یا عکس هایی که یک بیگانه فضایی دارد دسترسی پیدا کند و این اسناد را با کاربران دیگر منظومه شمسی به اشتراک بگذارد.

منبع:خبرگزاری مهر