"...داوطلبین ورود به رشته مدیریت در دوره لیسانس از رتبه های پایین قبول شدگان در آزمون سراسری هستند. اگرچه آموزش نیروهای مزبور برای تصدی مشاغل کارشناسی و سرپرستی در رده های پایی سازمانی ضروریست، ولی عموما و به جز استثنا ها، از فارغ التحصیلان دوره های لیسانس مدیریت نمی توان انتظار ایجاد تحولات کیفی در مدیریت سطوح مختلف را داشت. آموزش رشته مدیریت باید در سطح بعد از لیسانس و برای فارغ التحصیلان با استعداد کلیه رشته ها از جمله رشته های فنی-مهندسی توسعه یابد و با آموزش های کیفی بالا جوانان زبده و با استعداد را آماده پذیرش مسئولیت های مدیریتی سطوح مختلف نماید...با توجه به کیفیت بالاتر دانشجویان رشته های فنی-مهندسی و نیز با توجه به کیفیت آموزش های تحلیلی در این رشته ها لازمست دانشگاههای فنی-مهندسی به ایجاد و تسعه آموزش های فنی-مهندسی اقدام کنند. این اقدام هم سبب بهبود و ارتقا کیفیت آموزش های مدیریت در کشور خواهد شد و هم سبب آشنایی بیشتر مهندسین کشور به عنوان عناصر مهم در انتقال و توسعه تکنولوژی با دانش مدیریت خواهد گردید..."متن بالا، قسمت های پایانی مقاله ای تحت عنوان "نقش مدیریت در انتقال تکنولوژی و توسعه صنعتی" از دکترعلینقی مشایخیه که در فروردین 1372 به چاپ رسیده. این مقاله نشون میده که دکتر از اون زمان در فکر آوردن MBA به ایران بوده. تلاشهای دکتر بالاخره سال 79 جواب میده و دانشگاه شریف در اون سال برای اولین بار دانشجو در رشته MBA جذب کرد. MBA نه مدیریت بازرگانی هست و نه صنعتی یا دولتی و حتی بازاریابی! MBA مدیریت Business است و شامل کلیه عملیات از تولید تا خدمات پس از فروش هست. MBA اصولاً رشته ای هستش که برای کسانی طراحی شده که زمینه مدیریت نداشتند، به دلیلی وارد فضای مدیریت یا کسب و کار شدند و الان احساس نیاز به مهارتهای مدیریتی می کنند. بر خلاف دیگر گرایشهای مدیریت نظیر بازرگانی، صنعتی و ...، MBA کمتر به مباحث تئوریک می پردازد و بیشتر به یاد دادن مهارتها و استفاده از ابزارهای مدیریتی در محیط کسب و کار توجه دارد. باید بگم که بی اغراق دانشگاه شریف از اساتید دانا و بسیار باهوشی در MBA استفاده می کنه که هم تحصیلات آکادمیک بسیار خوبی دارند و هم در محیط کسب و کار بسیار موفق هستند. از اساتید می تونم به پروفسور مشایخی اشاره کنم که تنها Full Professor مدیریت در ایران هستش و فوق دکترای مدیریت از دانشگاه MIT آمریکا داره و رئیس انجمن سیستمهای دینامیکی آمریکا هستش و مشاور شرکتهایی مثل Caterpillar و ... در آمریکا بوده و هنوز هم در آمریکا در طول تابستان به عنوان یکی از بهترین مشاوران مدیریت فعالیت میکنه.دکتر فریدون قاسم زاده که از دانشگاه مک مستر کانادا دکترای IT داره و مدیرعامل و مؤسس شرکت «افرانت» هستش که معرف حضور دوستان هستشدکتر منوچهر نجمی که دکترای مدیریت کیفیت داره و رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف هستش. در حوزه کیفیت ایشون بسیار مطرح هستش و یکی از معدود ارزیابهای درجه اول EFQM در خاورمیانه هستشدکتر عبدالمجید مدرس که بی اغراق نفر اول مدیریت عملیات در ایران هستش و همین بس که بدونید مدیر لجستیک مک دونالد در ژاپن و مدیر عملیات کوکاکولا در ژاپن بوده.دکتر نیلی که در اقتصاد یه غول بزرگ به شمار میره!
ورود به MBA مخصوصا از نوع شریفیش اصلا ساده نیست و مستلزم یه دوره سخت خرخونی می باشه! بدبختی کسانی که مثل من پارسال امتحان دادن این بود که کل سیستم سوالاتش تغییر کرد و فکر می کنم احتمالا حق خیلی ها ضایع شد! اولین تغییری که کرد حذف شدن درس تئوری مدیریت از کنکور بود که یه تغییر کاملا مثبت برای بچه های فنی و مهندسی بود و کلا MBA جایی برای بچه هایی که کارشناسی مدیریت خوندن نیست. تغییر دوم سوالات زبان بود که از 10 تا سوال به 100 تا تغییر پیدا کرد و تنوع سوالات هم خیلی زیاد شد که هر جور سوالی که طراح بنظرش می رسید رو گرفت. تغییر آخر هم GMAT بود که یه سری سوالات زبان فارسی به سوالات اضافه شد به این ترتیب که 11 جمله دادن و در هر جمله زیر 3 کلمه رو خط کشیدن که باید تعیین می کردیم کدوم مشکل گرامری داره و اگه هیچ کدوم گزینه 4! سوالات GMAT بجای سخت بودن شوکه کننده بود.
من این چند تا کتاب رو خوندم، فکر می کنم برای همه کافی باشه:
زبان: 504 و Essential Words for the TOEEL و انگلیسی برای دانشجویان رشته مدیریت نوشته دکتر فرهاد مشفقی و زبان MBA نوشته آرمان اشراقی
GMAT: احمدصداقت - انتشارات نگاه دانش
ریاضیات : کتاب مسعود آغاسی و نیکوکار

منبع: اینجا

سایت http://www.mba.ir نیز اطلاعات کاملی دارد.