X
تبلیغات
رایتل
در تهران بیش از ۶۰۰ نفر از علاقمندان با حضور در فرهنگسرای ارسباران در سمینار ماهنامه نجوم در خصوص سفر انوشه انصاری شرکت کردند

سرانجام با پرواز انوشه انصاری مرزهای فضا پس از ۵۰ سال از آغاز سفر انسان به فراسوی مدار زمین به روی ایرانیان گشوده شد.

انوشه انصاری که به همراه گروه ۱۴خدمه  ایستگاه بین المللی فضایی،‌میخاییل تورین و مایکل لوپز عازم فضا شد ،‌ هم اکنون در ایستگاه مشغول انجام آزمایشهای علمی است که بر اساس قرار داد همکاری با آژانس فضایی اروپا باید در ۴ مورد مربوط به پزشکی انجام دهد. در همین حال وی با ادامه نوشتن و ارسال مطالب خود به وبلاگی که از سوی بنیاد جایزه ایکس برای او در نظر گرفته شده تبدیل به نخستین انسانی شده است که از فضا وبلاگ می نویسد.

 

سفر انوشه انصاری که از قبل به دلیل حضور نخستین بانوی فضا گرد جهان در مدار مورد توجه قرار داشت اینک به دلیل رفتار حرفه ای و متفاوت ا و است که در کانون خبری قرار گرفته است. آژانس فضایی اروپا ،‌روسیه و همراهان انوشه انصاری رفتار حرفه ای او را در خلال این سفر ستوده اند و حتی مایکل لوپز که خود از مخالفان توریست فضایی بوده است ا دیدن رفتار انوشه انصاری اعلام کرد اگر توریست فضایی انسانی همانند انوشه است من از این مقوله حمایت می کنم.

در همین حال به دلیل نقش انوشه انصاری در صنایع فضایی و تاثیری که او بر جریان سفرهای فضایی خصوص گذاشته است حضور او در فضا مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

از سوی دیگر این سفر در ایران نیز مورد توجه جدی قرار گرفته است. پس از آنکه ماهنامه نجوم در گفتگویی اختصاصی به گفتگو با انوشه انصاری پرداخت و سپس در ارتباطی تلفنی شبکه ۴ سیما و برنامه آسمان شب به تهیه کنندگی سیاوش صفاریان پور انوشه انصاری با مردم ایران گفتگو کرد توجه رسانه های ایرانی دیگر نیز به این موضوع جلب شد. اگر تا پیش از آن خبرگزاریهای خارجی از توجه اندک محافل خبری ایران به این سفر و توجه تنها مانهامه نجوم به این موضوع اشاره می کردند اما بعد از آن با موجی از اخبار در این خصوص مواجه شدند.

‌پژوهشگاه هوا - فضا، انجمن نجوم ایران و سازمان فضایی ایران نیز باصدور بیانیه هایی از این عمل انوشه انصاری تقدیر کردمد.

 

روز پ‍نجشنبه ۳۰ شهریور نیز در تهران سمینار ماهنامه نجوم با موضوع سفر به فضا و با تمرکز بر پرواز انوشه انصاری برگزار شد. این سمینار در فرهنگسرای هنر با حمایت پژوهشگاه هوا - فضا و همکاری برنامه تلویزیونی آسمان شب (شبکه ۴ سیما) برگزار شد. در این نشست ۳ سخنرانی و یک بخش ‍پرسش و پاسخ برای چمع پر شمار علاقه مندان به اکتشفات فضایی پ سفر نخستین ایرانی به فضا برگزار شد. شهرام یزدان پناه، کارشناس پژوهشگاه خوا-فضا در خصوص پرتابه های سایوز صحبت کرد و سپس پوریا ناظمی، دبیر گروه علم روزنامه جام جم و همکار تحریره ماهنامه نجوم، به ارایه گزارشی از داستان پرواز انوشه انصاری و داستان زندگی او را ارایه نمود . پس از آن بابک امین تفرشی،‌سردبیر ماهنامه نجوم، با ارایه توضیحاتی در خصوص آزمایشهای علمی انوشه در مدار و اهمیت سفر او و همچنین آینده سفرهای اکتشافی انسان در فضا و گردشگری فضایی پرداخت.

در این برنامه بخشهایی از صحبتهای انوشه انصاری با شبکه ۴ سیما و همچنین کلیپهایی از پرواز او که از سوی سیاوش صفاریان پور آماده شده بود پخش شد.

حدود ۶۰۰ نفر از هموطنان در فرهنگسرای ارسباران گرد هم آمده بودند تا در این برنامه حضور پیدا کنند. ماهنامه نجوم امیدوار است که فیلم کامل این برنامه شامل تصاویر و فیلم های سفر خانم انصاری به ایستگاه فضایی طی یک ماه آینده به علاقه‌مندان ارایه کند.

البته خود من هم در آن مراسم شرکت داشتم.امیدوارم بتوانم در پست های بعدی گزارش شخصی خود را ارایه دهم.

منبع:http://www.nojum.ir